CHUSTA KLANZY

Chusta KLANZY proponowana przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA to pomoc dydaktyczna, która zyskała ogromną rzeszę sympatyków. Zabawy z chustą mogą spełniać różne cele dydaktyczne, a jedno działanie może ćwiczyć różne umiejętności. Zabawy te łączą wrażenia wzrokowe, dotykowe i ruch, wprowadzają radosny nastrój i odprężenie. Chusta KLANZY dostarcza wielu wrażeń uczestnikom zabaw, wprowadza tajemniczą atmosferę, a przy tym pobudza wyobraźnię i wyzwala pozytywne emocje. Jest jednocześnie odpowiedzią na pytanie jak zachęcić dzieci do działania w grupie. Stowarzyszenie KLANZA przygotowało specjalną książkę „Zabawy z chustą” pod redakcją Anny Wasilak, prezentującą zbiór różnorodnych pomysłów do wykorzystywania w sali lub w plenerze, podczas pracy z każdą grupą wiekową. Polecamy!

 

Duża, bajecznie kolorowa chusta KLANZY, wzbudza zainteresowanie i ciekawość nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Przypomina wyglądem spadochron. Trójkątne, kolorowe kawałki lekkiego, ale mocnego materiału, zszyte w formie dużego koła o średnicy od 3 do 7m i obszyte mocną taśmą z uchwytami do trzymania, integrują grupę i zachęcają do wspólnych zabaw.

 

Dzięki chuście można lepiej się poznać, sprawdzić wiedzę uczniów albo przeżyć niezwykłą podróż w wyobraźni, gdy staje się ona statkiem lub balonem. Chusta może też być doskonałą dekoracją, wykorzystywaną przy organizowaniu zabaw. Liczba możliwości jej zastosowania jest nieograniczona.

Wielu nauczycieli zwraca uwagę iż obecnie potrzebne jest „coś” co zachęci, przyciągnie wzrok dziecka. Do przeprowadzenia zabaw z chustą potrzebne jest duże, wysokie pomieszczenie (najlepiej sala gimnastyczna). Jeśli warunki są sprzyjające najlepiej organizować zabawy w plenerze.

 

W naszej publikacji opisaliśmy następujące grupy zabaw z chustą:

 •  ułatwiające wzajemne poznanie i integrację grupy, umożliwiają zapamiętanie imion i wymianę podstawowych informacji o sobie;
 •  ćwiczące współdziałanie, integrują grupę poprzez dążenie do osiągnięcia wspólnego celu, zachęcają do nawiązywania kontaktów i współpracy;
 •  ćwiczące refleks i spostrzegawczość, wymagają skupienia uwagi, ćwiczą szybkie reakcje na określony sygnał lub znak;
 •  ćwiczące zwinność i zręczność, rozwijają takie cechy charakteru, jak pewność siebie i wiara we własne siły i odwaga;
 •  oparte na zaufaniu do grupy, pozwalają doświadczyć „bycia w grupie”;
 •  wprowadzające odprężenie i relaks, wywołują dobry nastrój i psychiczne odprężenie;
 •  ćwiczące sprawność manualną, rozwijają precyzję ruchów i małą motorykę;
 •  ćwiczące umiejętności rozpoznawania kolorów;
 •  „w ganianego” - wpływają na ogólną motorykę organizmu, ćwiczą szybkość i wytrzymałość;
 •  oparte na zgadywaniu, ćwiczą percepcję wzrokową, pamięć i spostrzegawczość;
 •  gry uczące zasad i ich postrzegania;
 •  wymagające dodatkowych rekwizytów, rozwijają wyobraźnię, modyfikują i uatrakcyjniają zabawy już istniejące;
 •  przy muzyce.

Chusta KLANZY jest produkowana i rozprowadzana przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA od ponad 17 lat. Tworzywa z jakich wykonywane są chusty są solidne, mocne i stanowią gwarancję bezpieczeństwa i dobrej zabawy. Jakość oryginalnych chust KLANZY jest nieporównywalna z innymi. O niegasnącej popularności chusty stanowi także jej bezkonkurencyjna atrakcyjność i prestiżowa marka Stowarzyszenia KLANZA.